A dohányzás kapcsán a legtöbb embernek az egészségtelen életmód jut eszébe, nem ok nélkül. Számos betegség előfordulása emelkedett meg drasztikusan a dohányzás következtében, mint például a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD), tüdőrák és egyéb daganatok, asztma, szívinfarktus, stb. A lista hosszú, azonban ez nem jelenti azt, hogy nem lehet tenni ellene. A „dohányosok egészsége” elnevezés kissé ellentmondásosnak tűnhet, de az igazság az, hogy a dohányosok is sokat tehetnek egészségükért akkor is, ha nem akarnak leszokni. Így most 16 pontban összegyűjtöttük milyen kisebb-nagyobb dolgokra érdemes odafigyelnie minden dohányosnak a saját egészsége érdekében.
Az egészséges táplálkozásról korábban már írtunk egy cikket, melyet IDE kattintva lehet elolvasni. Érdemes azt is megjegyezni, hogy a leszokás folyamata alatt különösen érdemes odafigyelni étkezésünkre, de erről majd a későbbiekben még fogunk írni.
40 éves kor felett ajánlatos évente tüdőszűrésre járni. A tüdőszűrésről is írtunk már korábban, a részletekért kattintsatok IDE.
Az elhízás két formája az alma és a körte típusú elhízás. A két forma között számos különbség van, melyek közül az egyik legjelentősebb, hogy az alma típusú elhízás nagyobb mértékben hajlamosít elhízásra. Szerencsére ennek nyomon követésére egy egyszerű mérőszalag is megfelel. Dohányzó nőknél a határérték 80 cm, dohányos férfiaknál pedig 94 cm. A haskörfogat mellett érdemes rendszeresen mérni a koleszterinszintet, a vércukorszintet és a vérnyomást is. Ezen értékek növekedése esetén jóval magasabb a szív-és érrendszeri betegségek előfordulása. De mint látható, egyszerű mérési eszközökkel ezek a betegségek könnyedén megelőzhetőek. Tegyél te is az egészségedért!
Egyre jobban elterjedt az a tévhit, hogy a sodort cigaretta kevésbé káros mint a dobozos cigi. Egy norvég vizsgálatban 28 éven keresztül követtek nyomon dohányzókat. A vizsgálat időtartama alatt a tüdőrákban megbetegedők között a betegség gyakorisága csaknem kétszerese volt a sodort cigit fogyasztók körében, mint a dobozos cigit fogyasztók között.
A sodort cigivel ugyanis több kátrány kerül a szervezetbe. A dobozos cigiknél a dohány mellett a papír is tartalmaz égést gyorsító vegyületeket. Sodort cigihez vásárolt cigarettapapírokban azonban nincsenek égést gyorsító anyagok, így ezeket a cigiket nehezebb életben tartani, újra és újra meg kell gyújtani.
Az égésből, füstből származó káros anyagok szervezetbe jutó mennyisége nagyban függ attól is, hogy a dohányzó használ-e füstszűrőt! Neked mi a véleményed erről?
Az emberek:
53%-a soha semmilyen sporttevékenységet nem végez,
24%-a havonta 1-3-szor vagy ritkábban sportol,
18%-a hetente 3-4-szer vagy 1-2-szer sportol,
5%-a hetente 5-ször vagy többször sportol.
Márpedig rendszeres sportolással rengeteget lehet tenni az egészségünkért. Különösen igaz ez a dohányosokra is, akik számos betegség megelőzésében aktív szerepet játszhatnak például sportolással. De milyen sportot is érdemes végezni? Alapvetően az izomműködés jellege alapján 2 nagy csoportot különíthetünk el:
1. Dinamikus
Helyzet- és helyváltoztatás jellemzi. Fejleszti a szív- és keringési rendszer működését, az állóképességet és az ügyességet.Vegyes mozgásprogram 80%-át a dinamikus mozgások adja optimálisan.
2. Statikus
Az erő játsza a fő szerepet, az izmok feszülése, tónusa változik közben. Fejleszti az izomerőt, hozzájárul az ízületi stabilitáshoz, erősíti a csontokat. A vegyes edzésprogram 20%-át adja optimálisan.
Így tehát látható, hogy a sportolás nem csak az alakunk formálásában segít, hanem rendkívül fontos szerepet játszik a stressz leküzdésében, csökkenti az alvászavart és bizonyos rákos megbetegedések előfordulását. Ami dohányosok esetén még kiemelten fontos, hogy a megfelelő intenzitású sportolás segíti a szervezet oxigénellátását is. Éppen ezért nem mindegy, hogy a dohányzás és a sportolás hogyan kerül egymás mellé. Sportolás előtt nem ajánlatos dohányozni, ugyanis így pont az oxigénszállítás az, ami károsodni fog. Nem mellesleg pedig az oxigénfelvétele is zavart szenvedhet. Nyugodtan tedd félre a cigit, és koncentrálj csak a sportolás örömére. ;)
Te milyen sportot választanál?
Következzen most a szájüreg egészsége, aminek hála fájdalommentes lesz az étkezés és megmarad a szép mosolyod.
A dohányzás jelentős mértékben (akár tízszeresére!) megnöveli a szájüregi betegségek kockázatát. A fogak sárgás elszíneződése és a kellemetlen szájszag csupán a jéghegy csúcsát jelentő esztétikai problémák, azonban már ezek is megnehezíthetik a partnerválasztás nem könnyű procedúráját. Sokkal nagyobb problémát jelent a fogágypusztulás, amitől elvesztheted a fogaidat.
Meg kell említeni, hogy a szájüreg kóros eltérései a legkönnyebben felfedezhető daganatos betegségek közé tartoznak, éppen ezért fontos, hogy legalább évente egyszer elmenj fogorvoshoz. Olyan súlyos problémákat előzhetsz így meg, mint a nyelv-, ajak-, szájpad-, fültőmirigy rákos megbetegedése. Ezen megbetegedések a fiatalokat sem kímélik, tehát ne vedd őket félvállról!
Te mikor voltál utoljára fogorvosnál?
Egészségünk megőrzéséhez számos információra van szükség a testünkről. Ezek közé tartoznak a vérnyomás és vércukor értékei is.
Beszéljünk először a vérnyomásról. Normál esetben az értéke 120/80 Hgmm körül mozog. Sem az alacsony, sem a magas vérnyomás nem tesz jót szervezetednek, azonban mint dohányost, téged a magas vérnyomás fenyeget. A rendszeres dohányzás szaporább szívdobogást és magasabb vérnyomást eredményez, emellett az érelmeszesedést is fokozza. Ha tudod magadról, hogy alapvetően magas szokott lenni a vérnyomásod, akkor szükséges jobban odafigyelned a rendszeres mérésre! Ha nem vigyázol, a végeredmény stroke, agyi leépülés, bénulás is lehet. De szerencsére a vérnyomás monitorozása ma már minden háztartás része lehet egy egyszerű automata vérnyomásmérővel. Mérd rendszeresen a vérnyomásod (Ne feledd, 1 mérés nem mérés!) és ha problémát észlelsz, akkor fordulj kezelőorvosodhoz.
Most, hogy szó esett a vérnyomásról, következzen a vércukor. A vércukorszintednek 4,2-5,2 mM/l között kell lennie. Megkülönböztetünk I. és II. típusú cukorbetegséget, aszerint, hogy örökletes vagy később alakult ki. Olyan súlyos problémákhoz vezethet, mint a kóma vagy veseelégtelenség. Szükséges tudnod, hogy a dohányzás megemeli a vércukorszintet, ami hozzájárulhat a cukorbetegség szövődményeinek kialakulásához. Ezen túlmenően a dohányzás egy állandó gyulladást tart fenn szervezetedben, mely a hasnyálmirigyet is eléri. Ez által az inzulin termelő sejtek száma is csökkenhet. Tehát fontos hogy az vércukorszintedet rendszeresen ellenőrizd. Amennyiben pedig tudod magadról, hogy cukorbeteg vagy, az átlagostól jobban figyelj oda magadra!
Te mikor ellenőrizted utoljára ezeket az értékeket? Szoktál figyelni arra, hogy mennyi cukrot viszel be? Érdemes utánaszámolni, mennyi cukrot is tartalmaznak a különböző élelmiszerek. :O
Ha már szóba került a cukorbetegség, meg kell jegyezni, hogy számos remek termék kapható ennek megelőzésére. Különböző light termékek, melyekkel csökkenthető a bevitt cukor mennyisége. Vagy akár a bevitt zsír mennyisége is. Light kóla, light majonéz, light chips.
De mi a helyzet a light cigivel? A light szó azt sugallja nekünk, hogy ezek a dohánytermékek szinte már nem is károsítják egészségünket, esetleg kevesebb káros anyagot tartalmaznak. Az igaz, hogy a light cigarettáknak kisebb a nikotin és kátrány tartalma mint a normál cigiknek, viszont ezek mellett több mint ezerféle más, szervezetre káros, rákkeltő anyagokat is tartalmaznak!
Az alacsony nikotin tartalom miatt az ember automatikusan nagyobb slukkot szív, vagy egymás után több light cigit szív el, hogy hozzájusson ugyanahhoz a nikotin mennyiséghez. Ezt a fokozott dohányzási szokást a nikotinhiány általában tudat alatt így alakítja ki.
Viszont, azzal ha az eddigi normál cigiket lecserélitek light cigikre és a napi elszívott cigaretták számát megtartjátok (esetleg csökkentitek is) azzal már kevésbé károsítjátok a szervezeteteket és közelebb is álltok ahhoz, hogy leszokjatok a dohányzásról!
A light cigaretták használata egy remek első lépés a leszokáshoz. De vajon mi lesz a következő lépés? Gondolkodtál már rajta?
(A light cigarettákról a későbbiekben még lesz szó bővebben.)
Ki gondolta volna, hogy egy telefonhívással is védhetjük az egészségünket? Bizonyos gyors lefolyású (heveny) betegségeknél minden perccel rosszabbodik a betegség kimenete. Ezért ezeknél rendkívül fontos a korai felismerés és az azonnali mentőhívás! Most kettő ilyet ismertetünk, a szívrohamot és a szélütést, melyek rendszeres dohányzás esetén gyakrabban fordulnak elő.
A szívroham (szívinfarktus) leggyakoribb tünete az erős, nyomó-szorító jellegű mellkasi fájdalom ("mintha ülnének a mellkasán"), mely bal vállba, bal karba, esetleg a nyakba sugárzik. Emellett gyakori a szapora pulzus, a hideg verejték és a halálfélelem is. Ilyenkor azonnal hívjuk a mentőt a 104-es segélyhívó számon!
A szélütés (stroke) leggyakoribb tünetei a hirtelen kialakuló féloldali szájcsüngés (hirtelen egyik oldalon nem tud mosolyogni), féloldali végtaggyengeség (hirtelen ügyetlenebb, gyengébb az egyik kéz) és a beszédzavar (hirtelen nem tud végig mondani egy egyszerű mondatot). Ilyenkor is azonnal hívjuk a mentőt a 104-es segélyhívó számon!
A tüdőnk egészségén múlik, hogy kapunk-e rendesen levegőt, mennyire vagyunk aktívak vagy fáradékonyak napközben, hogyan teljesítünk a mindennapokban. A rendszeres tüdőszűrés mellett más módszerek is rendelkezésünkre állnak légutaink egészsége védelmében, de erről picit később.
Az asztma egy krónikus, de jól kezelhető betegség. Javarészt allergiás eredetű és többnyire fiatalokat érint. Rohamokban jelentkezik, melyek során ideiglenesen megakadályozódik a szabad légáramlás a légutakban, ami nehezített, sípoló légzéshez és fulladásérzethez vezet.
Eleinte egyszerű náthás-hurutos tünetek jelentkeznek, melyekhez éjszakánként nehezen múló köhögőgörcs társul. Előbbiek okán még erős légszomj, szorító mellkasi fájdalom, levertség is jellemzi ezt az állapotot.
A rohamokat jellemzően különböző külső provokáló hatások(triggerek); mint pollen, állatszőr, por, vegyszerek, fizikai megterhelés, élelmiszeradalékok, hideg levegő és dohányfüst(!) váltják ki.
Másik gyakori, súlyosabb lefolyással rendelkező betegség az úgynevezett Krónikus Obstruktív Tüdőbetegség, rövidítve COPD. A legveszélyeztetettebbek a 40 évnél idősebb dohányosok, az összes COPD-os beteg 85-90%-a közülük kerül ki!
Fő tünete a fokozatosan erősödő, az asztmához hasonlóan rohamokban jelentkező köhögés és köpetürítés, ami főként reggel jelentkezik.
A COPD fontosságát is mutatja, hogy az előrejelzések szerint 2020-ra a COPD lesz a 3. leggyakoribb halálok és az 5. leggyakoribb betegség.
Mindkét esetben a fenn tapasztalt tünetek tartós észlelésekor orvos segítségét kell felkeresni!
A két betegség megkülönböztető diagnosztikájában alapvizsgálatok a már általatok is ismert mellkasröntgen és a hasonlóan gyors és fájdalommentes, tüdőgyógyász szakorvosnál elérhető légzésfunkciós vizsgálat, úgynevezett spirometria. Néhány erőteljes fújásból pillanatok alatt megállapítható valamelyik betegség megléte, és amennyiben szükséges, időben elkezdhető a hatékony terápia.
A számos adat közül azonban, melyek az orvosi papírra kerülnek, nehéz kibogarászni, hogy mi mit is jelent, ezért egy egyszerű példát szeretnénk hozni: Ha egy egészséges ember, maximálisan teleszívja a tüdejét levegővel, majd azt, amilyen gyorsan csak tudja kifújja, akkor azt tapasztaljuk, hogy a teljes levegőmennyiség kb. 80%-át már az első másodpercben kilélegzi, a maradék 20%-ot pedig legfeljebb további 4-5 másodperc alatt. Ezzel szemben egy COPD-s beteg 1 másodperc alatt csak kevesebb, mint 75%-ot tud kilélegezni. És ahogy halad előre a betegség, ez egyre kevesebb lesz (akár 40%, 30% vagy még kevesebb). Ezen túlmenően pedig nem 5-6 másodperc alatt fúja ki a teljes levegőmennyiséget, hanem 10-12, akár 16 másodperc alatt. Elgondolkodtató, nem? :O
Influenzát és tüdőgyulladást okozó Pneumococcus baktériumok elleni védőoltással megelőzhetőek az asztmára és COPD-ra hajlamosító gyakori légúti fertőzések; azonban családi hajlam ide vagy oda, a legtöbb amit csak Te tehetsz a megelőzés érdekében, hogy leteszed a cigit.
No, lassan fontolóra veszed a dohányzás elhagyását/elkerülését?
A lényeg: Soha nem késő!
A gégénkben helyet kapó hangszalagjaink nélkül nem tudnánk semmilyen hangot sem kiadni. Mivel a mindennapos beszéd alapvető fontosságú, nem árt vigyázni azon testrészünk egészségére is, aminek azt köszönhetjük.
Elsősorban a 40 év feletti férfiakat érintő betegség, amely az 50 és 70 év közötti korosztályban fordul elő leggyakrabban, a gégerák. Gégerák számos okból kialakulhat. Ilyen például a HPV h(humán papillóma vírus) fertőzés, a mértéktelen alkoholfogyasztás és ami a leggyakoribb, a dohányzás. Utóbbi két tényező ráadásul kölcsönösen erősíti a másik egészségkárosító hatását, így együttesen akár 40-szeresére(!) emelhetik a gégerák előfordulásának kockázatát.
Az erős dohányzás és a mértéktelen alkoholfogyasztás önmagában felelős a gége és garat daganatos megbetegedéseinek legalább 85 százalékáért!
A tumor elhelyezkedésétől függően előbb jelentkezhet nyelési nehézség és fájdalom, nehezített és zajos légzés, étkezések utáni gyakori csuklás, de akár nehézlégzés is.
A fülig kisugárzó erős fájdalom, fájdalmas és duzzadt nyaki nyirokcsomók, valamint fulladás általában már késői tünetek. Ezen túlmenően a daganat ráterjedhet a garati részre is, mely szintén jelentős életminőség romláshoz vezethet.
Ahogyan a legtöbb daganatos megbetegedésnél; a minden előjel nélküli, nem szándékos, hirtelen gyors fogyás itt is jellemző intő jel.
2-3 hétnél tovább elhúzódó rekedtség, hangszínváltozás és köhögés esetén mindenképp ajánlott orvoshoz fordulni! A szakorvos a vizsgálat során az úgynevezett laringoszkóppal veszik szemügyre a gégét, a hangszalagok és környezetének elváltozásait keresve.
Persze a legfontosabb dolog, mint minden más betegség esetében, itt is a megelőzés. A dohányzás minden formájának elhagyása/kerülése, a jó levegőn tartózkodás és pihentető séták; valamint a rendszeres alapos fogmosás, helyes szájhigiénia, ami nem engedi elfedni a gégerák egy másik jellemző korai tünetét, a rossz szájszagot.
Te mit szólsz ehhez?
Mikor voltál utoljára fül-, orr- gégészeti kivizsgáláson?
A 2007 óta hazánkban is elérhető elektromos cigaretta, röviden e-cigi felhasználóinak száma évről-évre rohamosan növekszik, ugyanis gyártói szerint egy környezetbarát alternatívát kínál a hagyományos dohányzásra.
De ez valóban így van? Tényleg lényegesen kevesebb károsanyagot juttat a fogyasztó szervezetébe és környezetébe?
Ami pedig a legfontosabb: Képes segíteni a dohányosoknak a leszokás folyamatában? Külföldi és hazai szakértők véleménye szerint is a nikotintartalmú töltőfolyadékot(e-liquid) tartalmazó e-cigaretták valóban csökkenthetik a felhasználó és környezete ártalmát, valamint segíthetnek a leszokásban (bár ez utóbbival kapcsolatban határozott tudományos bizonyítékok még nem állnak rendelkezésre).
A hagyományos cigaretta dohányával szemben a töltőfolyadék nem elég, hanem lassan párolog, kátrány és egyéb égéstermékek helyett pedig finom pára keletkezik, aminek a (káros)anyagtartalma is alacsonyabb.
Ugyanakkor nem teljesen ártalmatlan cselekvésről van szó.
Glicerin és propilén-glikol gőze, ami az imitált füstöt adja, rövidtávon szem- légcső-, torokirritációt okoz; hosszabb távon emeli a tüdőgyulladás és a gyermekkori tüdőasztma kialakulásának kockázatát.
Az oldott aromaanyagok főként aldehidvegyületek, légúti irritációt és károsodást okoznak; a formaldehid és acetaldehid ismerten rákkeltő vegyületek.
Az egészen kis mennyiségben jelen lévő fémek(nikkel, kadmium, ólom, króm, kobalt) küszöbdózis nélkül, már nagyon alacsony koncentrációban is rákkeltő folyamatokat indítanak el, és nem csak a tüdőben.
Ne felejtsük ki azt sem, hogy a függőséget kialakító nikotin is tüdőkárosító hatású, serdülőkben pedig agyi fejlődési rendellenességeket okoz, figyelem- és memóriazavarok formájában.
A hozzáadott nikotint nem tartalmazó folyadékkal működő szerkezeteket pedig egyre több korábbi nem-dohányos, köztük drámaian sok tizenéves fiatal, próbálja ki, majd használja napi rendszerességgel.
Összegezve a fentebb leírtakat:
A NIKOTINOS folyadékkal működő e-cigi a hagyományos ciginél kevésbé ártalmas(!) és valamelyest segítséget nyújthat a leszokni vágyó dohányosoknak(?), ugyanakkor a NIKOTINMENTES e-cigi térhódítása révén egyre több korábban nem-dohányos válik dohányossá; ami lehet, hogy profitot termel, de szembe helyezkedik a feltaláló kezdeti szándékával...
Te mit gondolsz a fentiekről?
Megtudtál valami újat, esetleg meglepődtél?
A kismama egészsége a magzattól, a magzat egészsége a kismamától függ. Kölcsönösen egymásra vannak utalva ebben a kilenc hónapban.
A magzat egészségi állapota nem szembetűnő, betegségei rejtve maradhatnak, ezért fontos a terhesgondozás.
Terhesség alatti dohányzás káros hatással lehet az édesanya és a magzat egészségére egyaránt.
Nagyobb eséllyel következhet be vetélés, méhen kívüli terhesség,a méhlepény korai leválása, ami növeli a vérzések kockázatát.
A fejlődő magzat az anya vérkeringésén keresztül a cigarettafüst káros anyagaival kerül kapcsolatba. Ezek az anyagok gátolják a megfelelő tápanyag és oxigén ellátást, ami lassítja a magzat fejlődését, növekedését, így az optimálisnál alacsonyabb testtömeggel jöhetnek világra, aminek következménye lehet, hogy csökken a baba ellenálló képessége a fertőzésekkel szemben. Ezek mellett felléphetnek fejlődési rendellenességek, valamint születéskor nikotin megvonás is.
Fokozottan ajánlott a dohányzó kismamáknak a terhességi gondozásokon való részvétel!
Az esetleges komplikációk észrevétele vagy megelőzése céljából!
Miután a nőgyógyász ultrahang vizsgálattal megállapítja a terhességet, az orvos által kiadott ultrahang lelet hivatalos igazolás is egyben, amellyel a lakhely szerinti területileg illetékes védőnőnél kell jelentkezni a terhes állományba vételre, illetve a házi orvossal kell felvenni a kapcsolatot a terhesgondozáson való részvétel céljából!
Tedd meg a születendő gyermeked és saját magad egészségéért!
Ahogyan az óra is szabályos ütemben, egyenletesen ketyeg, úgy normális esetben a szívünk is szabályos ütemben dobog. Néha gyorsul, lassul, de mindig egyenletes ritmusban. Ha a pulzus tapintáskor egyenetlenséget, "össze-vissza" ritmust érzünk, érdemes elmenni a családorvoshoz egy EKG vizsgálatra. Így kiszűrhető, felismerhető a felnőttek leggyakoribb ritmuszavara. Ez a ritmuszavar és a dohányzás együtt nagyon veszélyes, súlyos betegségekhez vezethet. Vigyázzunk egészségünkre ezzel az egyszerű módszerrel, és szabálytalan ritmusnál irány a családorvos!
Ejtsünk pár szót arról, hogyan ismerhetjük fel a daganatos betegségeket.
Magyarországon a daganatos megbetegedések nagyon gyakorinak mondhatók. Bár a daganatok nem válogatnak, neked, mint dohányosnak sokkal nagyobb kockázattal kell szembenézned. Éppen ezért fontos a megelőzés és a szűrővizsgálatokra járás, valamint az önvizsgálat. Az időben felfedezett tumor és az időben megkezdett kezelés nagyban javítják a gyógyulás lehetőségét.
Általánosnak mondható tünet a legtöbb típusú daganatnál a nem akaratlagos, hirtelen fogyás (a testsúly 5-10 százaléka néhány hét alatt).
A következőkben szeretnék adni pár tanácsot, hogy pár daganatra mi hívhatja figyelmet.
Szájüregi daganatok: kezdetben fehér vagy vöröses folt hívhatja fel a figyelmet, de tünet lehet a nehézkes nyelés és beszéd, valamint a nehezen gyógyuló sebek.
Tüdőrák: mellkasi fájdalom, köhögés, véres köpet, rekedtség és belégzési sípolás adhat okot az aggodalomra.
Vastag- és végbélrák: figyeljünk oda, ha váltakozó székrekedés és hasmenés tapasztalható, fájdalmas, nehézkes a székelés vagy véres a széklet.
Hasnyálmirigyrák: tünetei általában későn és nehezen vehetők észre, ide tartozik a hányinger, hasi fájdalom, puffadás.
Mellrák: korai, jellegzetes tünet a különálló, nem nyomás érzékeny csomó illetve a bimbó váladékozása, az emlő megnövekedése, fájdalmassá válása.
Heredaganat: eleinte a herében tapintható fájdalmatlan csomó hívhatja fel a figyelmet, ami később fájdalmassá válik. Bizonyos estekben a here és a mellek is megnagyobbodhatnak.
Hólyagdaganat: leggyakoribb tünete sűrű, fájdalmas vizelés, mely később véres is lehet.
Rendkívül fontos, hogy amennyiben bármely tünetet tapasztalod, azonnal fordulj orvoshoz!! Nyugodj meg, ezek a tünetek nem mindig jeleznek daganatot, de fontos a kivizsgálásuk.
Mit gondolsz, óvatosabbnak érzed magad?
Ha nem is akarod letenni a cigit, akkor is tehetsz az egészségedért, ha csökkented a naponta elszívott cigik számát!
A dohányzás számos betegséggel összefüggésbe hozható. Ezeknek a kialakulása lassítható a cigik számának csökkentésével.
A kifújt dohányfüst azokat károsítja legjobban, akik legközelebb állnak hozzánk. A cigik számának csökkentésével a dohányfüst másokra veszélyes káros hatása is mérsékelhető.
Első lépésnek már az is megteszi, ha a napi elszívott szálak számát csökkented akár egy szállal is. Nem biztos, hogy az a legcélravezetőbb, ha egyik napról a másikra teszed le, mert nagy az esélye a visszaesésnek. Olykor jobb a fokozatos csökkentés!
Sok sikert hozzá!! Sikereiteket illetve tapasztalataitokat osszátok meg velünk is!!
Látogass el Facebook oldalunkra is!
Források:
http://www.hazipatika.com/napi_egeszseg/sziv_es_errendszeri_betegsegek_megelozese/cikkek/pitvarfibrillacio_tunetmentesen_okoz_halalt/20160607111832
http://otszonline.hu/cikk/ a_dohanyzas_megharomszorozz a_a_stroke_es_az_akut_coro naria_szindromak_mortalita sat
http://www.stroketars.hu/ betegtajekoztato.aspx
http://www.webbeteg.hu/ cikkek/szivinfarktus/51/ a-szivinfarktus-es-tunetei
http://www.stroketars.hu/
http://www.webbeteg.hu/
http://www.webbeteg.hu/ cikkek/daganat/3218/ a-light-cigi-is-eros-mereghttp://www.hazipatika.com/ betegsegek_a_z/gegerak/369
http://daganatok.hu/ gegerak/a-gegerak-tunetei
http://daganatok.hu/
http://www.hazipatika.com/ betegsegek_a_z/copd/187
https:// www.tudokozpont.hu/ copd-tudobetegseg
https://www.tudokozpont.hu/asztma
https://
https://www.tudokozpont.hu/asztma
http://www.hazipatika.com/ napi_egeszseg/ magas_vernyomas/cikkek/ a_dohanyzas_es_a_magasverny omas_kapcsolata/ 20100603171940?autorefreshe d=1
http://www.hazipatika.com/ psziche/fuggosegek/cikkek/ a_nikotin_noveli_a_vercukor szintet/ 20110405101001?autorefreshe d=1
http://www.webbeteg.hu/ cikkek/cukorbetegseg/861/ cukorbetegseg-milyen-tunete kre-figyeljen
http://www.hazipatika.com/
http://www.webbeteg.hu/
https://www.hedent.hu/ magazin/ a-dohanyzas-a-fogak-gyilkos a
http:// www.budapestdental.hu/Blog/ Foginysorvadas/ Foginysorvadas_es_dohanyzas .html
http://www.hazipatika.com/ napi_egeszseg/daganatok/ cikkek/ ajakraktol_a_nyelvrakig_mit _kell_tudni_a_szajuregi_da ganatokrol/20130131110916
http://
http://www.hazipatika.com/
http:// www.egeszsegkalauz.hu/ testmozgas/ a-testmozgas-20-bizonyitott -elonye
http:// www.egeszsegmagazin.com/ friss-hirek/ 20160214-10-1-tipp-ami-segi t-hogy-letedd-a-cigit
http://
http://www.webbeteg.hu/ cikkek/ legzoszervi_betegseg/4853/ tudoszures
http://rakgyogyitas.hu/ mire-jo-a-tudoszures/
http://www.webbeteg.hu/ cikkek/tudorak/351/ milyen-tunetek-utalhatnak-a -tudorakra
http://rakgyogyitas.hu/
http://www.webbeteg.hu/
http://www.webbeteg.hu/ cikkek/daganat/4468/ a-szajuregi-daganatok-korai -tunetei
http://www.webbeteg.hu/ cikkek/daganat/2826/ daganatok-elso-tunetei
http://testunk.e-goes.com/ betegsegek-tunetei/rak/ tudorak/
http://gendiagnosztika.hu/ miert-ne-dohanyozzunk-a-ter hessegunk-alatt/
http://www.webbeteg.hu/ cikkek/sziv_es_errendszer/ 14941/ a-pitvarfibrillacio-tunetei -es-kezelese
http://www.webbeteg.hu/
http://testunk.e-goes.com/
http://gendiagnosztika.hu/
http://www.webbeteg.hu/
Tulassay Zsolt: A belgyógyászat alapjai 1–2. (5. átdolgozott kiadás)