A leszokással kapcsolatban az egyik leggyakrabban ismételt kérdéskör elektronikus cigaretták használata. Segít a leszokásban? Kevésbé káros? Mit mondd erről a tudomány? Ezekre és ehhez hasonló kérdésekre kerestük meg a válaszokat ebben a rövid összefoglalóban, hogy a leszokásban lévő dohányosok fel tudják mérni a lehetőségeket és megfelelő döntést tudjanak hozni leszokásukat illetően.
Kezdjük talán azzal, hogy hogyan is működik az e-cigaretta?
Található bennük egy akkumulátor, egy kazán, egy folyadéktartály és egy porlasztó. Szíváskor a patronból a kazánba kerül a folyadék, ahol egy fűtőszál segítségével megindul a páraképződés (mely igen sokféle összetételű lehet), és ezt a párát fogja belélegezni az ember. A mai modern eszközökben már bluetooth is található és így telefonunk segítségével akár zenéket is hallgathatunk.
Valóban veszélytelen az e-cigaretta?
Sokak szerint a válasz egyértelműen igen, hiszen a belélegzett pára nem más, mint víz, nikotin és aromaanyagok keveréke. Ez a gondolat azonban sajnos téves. Bár további vizsgálatok szükségesek az elektromos cigaretta egészségkárosító hatását illetően, de az már az eddigi vizsgálatok alapján kijelenthető, hogy biztosan nem veszélytelen. Hollandiában 2014-ben végeztek egy átfogó vizsgálatot, mely során 183 folyadékot és 75 párát vizsgáltak meg. A különböző folyadékok összetétel igen nagy változatosságot mutat. Tartalmazhatnak nikotint, propilén-glikolt, glicerint, aroma-és ízesítő anyagokat, nitrózaminok, aldehidek, policiklikus aromás szénhidrogéneket, szilikátokat, fémeket, stb. Ezek között sok olyan anyag is található, melyek bizonyítottan rákkeltők, és/vagy szerepet játszanak az érelmeszesedés kialakulásába, így fokozott a kockázat egy esetleges szívinfarktusra. Ezért is fontos mérlegelni a használatát, részt venni a megfelelő szűrővizsgálatokon, az egészséges táplálkozás és a rendszeres testmozgás, hogy csökkentsük a további rizikót ezen betegségek kialakulásában. De lássuk akkor részletesebben az egyes anyagok egészségre gyakorolt hatását:
-
A nikotin nem csak a függőség kialakításában vesz részt. Szerepet játszik az érelmeszesedés és a szívinfarktus kialakulásában, daganatok növekedésében, negatív hatással rendelkezik a kognitív funkciókra és a szaporodási szervrendszerre, továbbá légzőrendszer és a keringési rendszerre nézve is.
-
Propilén-glikol található többek között a fagyállókban is és ismert tulajdonsága, hogy látásromláshoz, akár vaksághoz vezethet, de ezen kívül fokozza az asztma és a tüdőgyulladás kialakulásának az esélyét is.
-
A különböző fémekről (króm, kobalt, nikkel, kadmium, ólom), melyek megtalálhatóak az e-cigaretta folyadékjaiban is, már régóta tudjuk, hogy mutagén tulajdonságokkal rendelkeznek, így aktív szerepet játszanak a daganatképződés folyamatában.
-
Az aromás vegyületekről is köztudott a daganatkeltő hatás, mely anyagok szintén jelentős mértékben megtalálhatóak az elektronikus cigaretta folyadékjában.
Ezek alapján valóban megéri e-cigarettát venni az ártalomcsökkentés érdekében?
Érdekes statisztikai adatok derültek ki egy amerikai és egy európai beszélgetés során. Az amerikai beszélgetés során 18-26 éves fiatalokat kérdeztek meg az e-cigarettával kapcsolatos tudásukról. A résztvevők 29%-a szerint az e-cigaretta elősegíti a hagyományos cigarettára való rászokást, míg az európai vizsgálat szerint a 25 év alattiak 45%-a nem gondolja ártalmasnak az e-cigarettát. Ebből is látható, hogy mekkora jelentőségű lenne a megfelelő tájékoztatás és a prevenció fellendítése nem csak Magyarországon, hanem az egész világon.
Folytathatnánk tovább is a sort, de leszűrhető a lényeg, hogy az e-cigaretta koránt sem veszélytelen, ahogy azt gondolnánk. Sőt, veszélye a hagyományos cigarettákhoz hasonlóan fennáll a passzív dohányzás alatt is, így akár családunk és barátaink egészségét is károsíthatják. Szintén nem elhanyagolható tény, hogy az USA-ban 2014-ben 3783 e-cigivel összefüggő mérgezéses esetet jelentettek be, melyek közül a legszomorúbb eset New York államban történt. Egy kisgyermek otthonában megtalálta az e-cigarettához tartozó folyadékot és megitta azt. Az 1 éves gyermek sajnálatos módon belehalt a nikotin okozta mérgezésbe. Ezért, ha valaki elektronikus cigarettát használ, akkor a többi mérgező anyaggal együtt (például patkányméreg, hipó, fagyálló stb.) tárolja gyermekétől elzártan az utántölthető folyadékot.
Végül az egyik legfontosabb kérdés. Van-e helye az e-ciginek a leszokásban és ha igen, akkor hol?
A leszokást alapvetően két dolog nehezíti meg nagyban. Az leső a nikotinfüggőség leküzdése, a második pedig az, hogy a legtöbb dohányos a szokások rabjává válik, mely tulajdonképp egy pszichés eredetű függőség. A nikotin tekintetében az evidencián alapuló orvoslás azt mondja ki, hogy a nikotin pótló szereket legfeljebb néhány hónapig lehet alkalmazni, folyamatosan csökkenő dózisban. (A nikotin pótló terápiáról egy későbbi cikkünkben részletesebben is írunk majd.) E-cigaretta esetén azonban ez a csökkenő dózis nem valósul meg, így nem jelent hatékony leszokást az elektromos cigarettára való átállás. Hasonló a helyzet a pszichés függőség tekintetében is, mely sokszor még erősebb, mint maga a nikotinfüggőség.
Összességében tehát elmondható, hogy az e-cigaretta használata a leszokásban tudományosan nem megalapozott, és az általános hiedelemmel ellentétben az e-cigi egészségkárosító hatása igen is jelentős, bár további vizsgálatok szükségesek ezek igazolására. Az elektromos cigaretta sem a nikotinfüggőséget sem a pszichés függőséget nem tudja/alig csökkeni a hagyományos leszoktató segédeszközökkel ellentétben. Te mit gondolsz erről? Próbáltad már az elektromos cigarettát?
Források:
NEFI Dohányzás Fókuszpont és Országos Korányi TBC és Pulmonológiai Intézet -
Az elektronikus cigaretták és a dohányzást imitáló elektronikus eszközök használatával járó kockázatok